top of page

Dijital Mamografi (Tomosentez)

Dijital Mamografi (Tomosentez) Tunamed

Dijital Mamografi (Tomosentez)

Randevu için bizi arayın

Mamografi memenin iki tabaka arasında sıkıştırılarak röntgen filminin çekilmesidir. 

 

Dijital mamografi ise, dijital (sayısal) teknolojinin kullanıldığı bir sistemdir. Görüntüler elde olunduktan sonra ekranda istenirse seçilen alanlar büyütülerek daha ayrıntılı değerlendirme sağlanabilmekte ve ek film almaya gerek kalmamaktadır. Görüntü kontrastı değiştirilerek memenin her noktası ayrı ayrı değerlendirilebilmektedir. Dijital mamografi ile memenin kalınlığı ve yoğunluğuna göre verilecek dozu ve sıkıştırma şiddetini ayarlayarak gerek hastanın gereksiz radyasyon almasına gerekse fazla sıkıştırmayla ağrı duymasına engel olunur. Ayrıca bu yöntemle elde olunan görüntülerin arşivlenerek daha sonraki takiplerde kolaylıkla tekrar kullanılabilmesi mümkün olmaktadır. 

Tomosentez ise meme dokusunun üç boyutlu olarak değerlendirilmesini sağlayan bir dijital mamografi sistemidir. Tomosentezin, halen kullanılmakta olan dijital mamografi cihazlarından temel farkı, çekim sırasında dijital mamografi cihazlarında x ışını tüpü sabit dururken, tomosentez cihazlarında x ışını tüpünün hareketli olması ve bu sayede birden fazla sayıda görüntünün elde edilmesidir.

Dijital mamografide iki boyutlu değerlendirme yapılabilirken tomosentezde görüntüler hacimsel olarak elde edilir ve bu sebeple üç boyutlu görüntüler elde edilir. Bu sayede normal dokular tarafından örtülen ve görüntülenemeyen kitlelerin görüntülenmesi kolaylaşır. Çalışmalar tomosentez ile özellikle çok yoğun meme yapısında tümörlerin daha kolaylıkla saptanabildiğini ve tümör sınırlarının daha ayrıntılı olarak değerlendirilebildiğini göstermektedir.

Son teknoloji, uzman kadro, hızlı sonuç, uygun fiyat. SGK'lı hastalara ücretsiz Pet-ct, dota, psma. Açık emar (mr), tomografi, ultason, mamografi, dijital röntgen, dsa anjiyo, kemik ölçümü ve diğer görüntüleme ve laboratuvar ihtiyaçlarınıza uygun ücret ve çözümler için bizi arayın:

212 2582365

 

Tunamed

bottom of page